Gra planszowa „Na wyścigach”

Lata 80, kompletna.

Pisarz polny koronny, późniejszy poseł na Sejm Wielki Kazimierz Rzewuski herbu Krzywda przeciągnął się rześko pewny swego. Tego pięknego popołudnia 1777 roku jego klacz miała zmierzyć się z koniem angielskiego posła Sir Charlesa Whitwortha. W niewiarygodnym tempie oba konie pokonały trasę z warszawskiej Woli do Zamku Ujazdowskiego. Tak jak przewidział Rzewuski jego klacz tryumfowała…

Tak rozpoczęła się historia wyścigów konnych w Warszawie. Dzisiaj kontynuowana przez tych, którzy w lato co weekend odwiedzają warszawski Tor Służewiec. Gwarantuje, że kto chociaż raz usłyszy komentatora rzucającego przed wyścigiem dziarsko „Ruszyły!” nie będzie mógł się oprzeć przed powrotem na Służewiec. W oczekiwaniu na kolejne gonitwy czas może umilić gra planszowa dla młodzieży Na Wyścigach.

Żetony (nawet 10.000) obstawia się na konie przed rozpoczęciem gry. Do momentu przekroczenia określonej linii przez pionki można zresztą swoje obstawienia modyfikować. Ruchy pionka-konia określa kostka. Nie jest to jednak gra wyłącznie polegająca na szczęściu. Możliwości modyfikacji, szczególnie jak gracze mają po kilka koni powodują, że trzeba się zdrowo nakombinować. Gwarantuję, że można wkurzyć się tu tak jak na Służewcu i po przegranej gonitwie rzucić źle obstawionym kuponem.

Nasz egzemplarz jest kompletny, w oryginalnym kartonie, z zasadami gry. Z lat 80., bo to wtedy ta gra była bardzo popularna. Dzisiaj można kupić nowoczesną wersję, na przykład Derby.

…w późniejszych latach wyścigi odbywały się również m.in. na ulicy Marszałkowskiej. Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 1841 roku powstało Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. Od tego momentu zaczęto się ścigać na poważnie. Powstawały tory na warszawskich Polach Mokotowskich, w Krakowie, Sopocie, Wrocławiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s